TAB Gıda Hakkında

TAB Gıda 1994 yılından beri Türkiye’de hızlı servis sektörünün gelişmesi, dünya çapında çok sevilen markaların Türkiye’de tüketicilerle buluşması, kendi kurduğu markalar ile de üstün kaliteden ödün vermeyen geleneksel lezzetlerin kolay ulaşılabilir hale gelmesi için faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.

1995: Türkiye’de 1994 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren TAB Gıda’nın hızlı servis sektöründeki faaliyetleri, 1995 yılında Burger King®’in master franchisee haklarını alarak Türkiye’ye getirmesiyle başlamıştır. Türkiye’deki faaliyetlerine 1995 yılında TAB Gıda bünyesine katılmasıyla başlayan alevde ızgara ateşinin kralı Burger King®, kısa sürede tüketicilerin beğenisi ve sadakatini kazanarak restoran sayısını istikrarlı bir şekilde çoğaltmıştır. Bugün Türkiye’de hızlı servis sektörünün lider markalarından biri olan “alevde ızgara ateşinin kralı” Burger King®, TAB Gıda güvencesiyle ülke genelinde 700’den fazla restoranıyla hizmet vermektedir.

2006: Hızlı servis sektöründe üstün kalite ve hizmet ilkelerinden asla taviz vermeyen TAB Gıda, Burger King®’i Türkiye’nin en sevilen markaları biri haline getirdikten sonra dünyaca ünlü hızlı servis İtalyan restoranlarından Sbarro®’yu Türkiye’ye getirdi. Sbarro®, bugün geniş ürün yelpazesi ve Türkiye’ye uyarladığı lezzetleriyle ülke genelindeki 110’u aşkın restoranıyla hizmet vermektedir.

2007: TAB Gıda, geleneksel Louisiana mutfağının en bilinen hızlı servis restoranlarından Popeyes® markasını Türkiye’deki tavuk severlerle buluşturdu. Kısa sürede büyük ilgi gören Popeyes®’ın çıtır çıtır ve sıcacık servis edilen tavukları, bugün Türkiye genelinde 300’ü aşkın restoranda müdavimleriyle buluşmaktadır.

2010: Sıra dışı ve doyurucu lezzetlerin adresi Arby’s®, Türkiye’de TAB Gıda güvencesiyle hizmet vermeye başladı. Türkiye’de de “Etçiyiz Biz” diyenlerin çok sevdiği Arby’s®, ülke genelinde 100’e yakın restoranında geniş ürün yelpazesiyle fırınlanmış dana etinin en özel halini sunmaktadır.

 

2013: TAB Gıda sektördeki uzmanlığını ve deneyimini, işin ustalarıyla birleştirerek, kendi markası olan Türkiye’nin döner restoran zinciri Usta Dönerci®’yi hayata geçirdi. “Güvenilir Kaynaktan Lezzetli Et, Hızlı Servis, Ulaşılabilir Fiyat” mottosuyla Usta Dönerci®, bugün Türkiye çapındaki 140’dan fazla restoranda leziz geleneksel lezzetleri hızlı servis restoran sistemiyle buluşturmaktadır.

2019: Usta Dönerci®’nin ardından TAB Gıda, kendi yarattığı ikinci markası olan Usta Pideci® restoranlarını Türkiye’deki lezzet severlerin beğenisine sundu.

2022: TAB Gıda, dünyanın en büyük restoran zincirlerinden Subway®’i de Türkiye’de temsil ettiği markalar arasına ekledi.

DİKEY ENTEGRASYON

TAB Gıda, hızlı servis restoran zinciri kategorisinde dünyada eşi benzeri olmayan bir gıda ekosistemi kurmuştur. TAB Gıda’nın sistemi, gıda işletmeciliği konusundaki tüm ihtiyaçlara kendi bünyesinde çözüm üretebilmektedir.

TAB Gıda markalarında kullanılan tüm et ürünleri Amasya'nın Suluova ilçesinde kurulu ve Grup şirketi olan ileri üretim teknolojisine sahip %100 takip edilebilirlik sistemi ile donatılmış Ekur Et Entegre tesislerinde üretilmektedir. Tesis, 92.315 m2 arazi üzerine kurulmuş olan 50.500 metre kare kapalı alanda, ortalama 5000 adet kapasiteli büyük baş hayvan besiciliği yapmaktadır. Yerel ve uluslararası standartlara uygun et üretimi yapan, kesimden paketlemeye tamamıyla entegre bir üretim sistemi özelliğindeki Ekur Et Entegre, yılda 120.000 adet büyükbaş hayvan kesimi ve yıllık 33.600 ton karkas et işleme kapasitesine sahip Türkiye’nin en gelişmiş, son teknoloji tesisidir.

TAB Gıda markalarının patates ihtiyacını, diğer bir grup şirketi olan Türkiye’nin en büyük patates işleme fabrikası Atakey karşılamaktadır. Afyon’da yer alan Atakey, yıllık 91.800 ton kızartılmaya hazır patates üretim kapasitesi ile aynı zamanda dünyanın en büyük üreticilerinden biridir. 40.000 dekar tarım arazisinde 150.000 ton ham patates ekimini sözleşmeli tarım çerçevesinde gerçekleştirmektedir. En ileri teknoloji ile işlenen patatesleri sadece Türkiye’deki restoranlara değil, Çin’e de ihraç etmektedir. 22.000 ton mamul ürün ve 65.000 ton hammadde deposuna sahip olan Atakey halihazırda iç ve dış piyasa için ortalama ayda 7.650 ton dondurulmuş parmak patates üretimi gerçekleştirmektedir.

TAB Gıda, pizza hamurundan hamburger ekmeğine kadar birçok unlu mamul ihtiyacını ekosistem şirketi Ekmek Unlu Gıda’dan karşılamaktadır. Ekmek Unlu Gıda Fabrikası, hamburger ve sandviç ekmeği ile biscuit ekmeği, panini, baget ekmeği ve pizza hamur üretim kapasitesine sahiptir. Aylık 40 milyon hamburger ekmeği veya 3 milyon adet tost ekmeği ile Türkiye’nin en büyük ekmek üretimi yapan fabrikalarından biridir. İleri teknolojisiyle kendi alanında dünyanın sayılı tesislerinden biri olan Ekmek Unlu Gıda, iki fabrikasında toplam saatte 6 ton hamur işleme kapasitesiyle sadece TFI TAB Gıda Yatırımları bünyesindeki restoranların ihtiyaçlarını değil, Türkiye’nin en büyük zincir marketlerinin de tost ekmeği tedarikini karşılamaktadır.

TAB Gıda, salata ihtiyaçlarını ise yine ekosistem şirketlerinden biri olan, fabrikası Antalya’da bulunan Fasdat Sebze Doğrama Tesisi’nden karşılamaktadır. Türkiye’nin en büyük lojistik operatörlerinden biri olan Fasdat Gıda her yıl 30 milyon kilometre yol, 9 adet deposundan ülkemizin 73 şehrine teslimat yapmaktadır. 10.300m2 soğuk hava deposuna sahip olan şirket, her ay 6.200’ü aşkın sefer yapmaktadır. Ayrıca yalnızca teslimatla kalmayıp doğranmış salata ve dondurma ve milkshake özütleri ile gıda işleme süreçlerinde de faaliyet göstermektedir.

Mutfak ekipmanlarının kurulumu Mes Mutfak tarafından sağlanmakta ve düzenli olarak bakımları yapılmaktadır. Satın alma ve tedarik zinciri Fasdat isimli bir diğer grup şirketi tarafından sağlanmaktadır. Pazarlama hizmetleri Reklam Üssü tarafından verilmektedir.

EĞİTİM

TAB Gıda, misafirlerine daima en kaliteli ve hızlı hizmeti sunmayı hedefleyen TAB Gıda, bu vizyonla çalışanlarına oldukça donanımlı bir eğitim verdiği TAB Akademi’yi kurmuştur.

 

TAB Gıda, çalışanlarının ilk günden itibaren gıda güvenliği, müşteri ilişkileri, gıda teknolojileri, elektro-mekanik ve pazarlama gibi alanlarda dersler almasını sağlayarak, genç ve profesyonel yönetici adayları yetiştirmektedir. Gerçek bir akademi prosedürü izleyen TAB Akademi sayesinde TAB Gıda, A’dan Z'ye konusunda uzman çalışanlar yetiştirmeye devam etmektedir.

 

Dijitale taşınan İK süreci ile birlikte, değişen iş hayatının da beklentilerini anlayarak çalışmalarını sürdüren teknolojik alt yapısını her geçen gün daha da güçlendirerek, çalışan deneyimi artırmak için uygulamaya koyduğu çalışmalardan biri olan TAB LINK ile de sektörünün dijital çalışan markası konumunu da pekiştirmektedir.

 

TAB Gıda’nın çeyrek asrı aşan tecrübesiyle hazırlayıp uyguladığı ‘’Meslek Standartları’, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından onaylanarak, ‘’Ulusal Meslek Standardı’’ olarak tescillenmiştir.

KALİTE

Gıda güvenliği ve kalite standartlarına büyük önem veren TAB Gıda, bünyesinde bulundurduğu her markanın ürünlerinin sağlık ve hijyen koşullarına uygun olmasını ilke edinmiştir. TAB Gıda restoranlarında tüketiciye sunulan tüm et ürünlerinde dana eti ve tavuk eti kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ürünlerin tamamı Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne uygundur. Tüm ürünler sevk, pişirme ve servis standartları ile sağlık ve hijyen açısından uluslararası kalite standartlarına yüzde 100 uygun olarak hazırlanmaktadır.

Restoranlara giren tüm etler, BRCGS sertifikalı tedarikçilerden kapalı bir şekilde alınarak lojistik firmasının -18ºC sıcaklığındaki araçları ile sevk edilmektedir. Sevkiyat araçları restoranlara ulaştığında, yöneticiler tarafından araç ve etlerin sıcaklıkları kontrol edilerek, kayıt altına alınmaktadır. Teslimat sırasında son kullanma tarihleri ve ambalajlama prosedürleri kontrol edilen etler, soğuk zincir kırılmadan restoran depolarına taşınmaktadır. -18ºC ve (1-4)ºC olan depo sıcaklıkları üzerlerinde sıcaklık göstergeleri olmalarına rağmen manüel olarak her gün en az 3 defa ve her sevkiyat öncesinde termometre ile kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra tüm Türkiye’deki restoran depoları, sevkiyatların takibi ve sevkiyat sırasındaki araçların sıcaklıkları ile izlenmektedir.

TAB Gıda tarafından tüm gıda ürünleri için özel sıcaklık ve tutma süresi standartları belirlenmiştir. Bu standartlar ürünlerin en iyi kalitede olmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca restoranlarda kullanılan tüm pişmiş etlerin iç sıcaklıkları maksimum 3 saatte bir defa olmak üzere günde 5-6 kez kontrol edilmektedir. Bu kayıtlar en az 3 yıl restoran arşivinde de saklanmaktadır.

Pişirme prosedürleri çiğ ette bulunması muhtemel olan tüm patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaları öldürmek üzere dizayn edilmiştir. Tüm etler iç ısıları minimum 68ºC olarak pişirilmektedir.

Bununla birlikte restoranlarda servis edilen ve yağ içeren sosların yağ oranları yüzde 50 oranında azaltılmıştır. Ekmeklerde lezzet arttırıcı maddeler bulunmazken, şeker ve tuz ise minimum seviyelerde kullanılmaktadır. TAB Gıda restoranlarında sunulan patatesler ise hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilirken; dondurma, milkshake gibi sütlü ürünler ise gerçek sütten imal edilmektedir.

Restoranlarda kullanılan kızartma yağları da yine TGK ye uygun olarak içerisindeki polar madde takipleri son teknoloji cihazlar ile kontrol edilmekte ve yasal sınırların çok altında iken atık yönetmeliğine uygun biçimde atık yapılmaktadır.

Restoran zincirlerimizde tüm çalışanlar ‘gıda güvenliği’ ve ‘hijyen’ konusunda sertifikalı eğitime tabi tutulmaktadır. Tüm çalışanlar el yıkama prosedürlerine mutlak surette uymakta; personel ellerini her 15 dakikada bir minimum 38ºC su ile yıkanmaktadır.

Tüm tedarikçilerde BRCGS sertifikası ve uygulaması olmasına rağmen ürün kalitesi ve gıda güvenliğinin sağlanması adına risk kategorisine göre TAB Gıda Kalite Güvence Departmanı tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Bu denetimlerden minimum 70 puan alamayan üreticilerden ürün alımı durdurulmakta ve kendilerine eksikliklerin giderilmesi için süre verilmektedir. Ancak eksikliklerin tam anlamıyla giderildikten sonra kendileriyle tekrar çalışılmaya devam edilmektedir. Bu sayede ürün kalitesi ve gıda güvenliği sürekli takip edilmekte ve TAB Gıda misafirlerine her daim müşteri memnuniyetini sağlayacak hijyenik, sağlıklı ve güvenli ürünler sunulmaktadır.

İŞ ORTAKLARI

Restoranlarında kullandığı hammaddenin tamamını yurt içindeki büyük tedarikçilerden karşılayan TAB Gıda, Amasya Et Ürünleri, Atakey, Ekmek Unlu Gıda, Özgörkey, Coca-Cola, Beypiliç, Gedik Piliç, Kraft Heinz, Dimes ve BTA gibi Türkiye'nin ve dünyanın en güvenilir markalarıyla birlikte çalışmaktadır.

MİSYON

Türkiye’de sektörünün lideri olan TAB Gıda'nın en önemli misyonu, Türk halkını sağlıklı ve lezzetli ürünleriyle buluşturmaya devam etmek, bunu yaparken hızlı ve güler yüzlü hizmetiyle tüm ziyaretçilerinin restoranlarından memnun ayrılmasını sağlamaktır. Restoran sayılarını her geçen gün arttırarak Türk halkına daha çok noktadan, daha çeşitli seçenekleri ulaştırmaya hız kesmeden devam eden TAB Gıda, sektördeki liderliğini kaliteli ve lezzetli ürünlerinin tüketicilere verdiği güvene ve çeyrek asırdır taviz vermediği profesyonel iş anlayışına borçludur.

TAB GIDA’NIN ÖDÜLLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Popeyes® ödülleri için tıklayınız.